Jaarlijks vindt begin september in het Duitse plaatsje Friedrichshafen aan de Bodensee de Eurobike plaats, de grootste internationale fietsbeurs van Europa. Bijna 1100 exposanten en tienduizenden bezoekers maken dan op slag een eind aan de rust in dit anders zo lieflijke vakantieoord. De Salt redactie was er uiteraard ook, op zoek naar de laatste trends.

Wij waren er één dag. Dinsdagavond in Utrecht op de nachttrein (Citynightline, ideaal), woensdagochtend om 7.14 in Friedrichshafen. Gratis shuttlebus naar de beurs, hele dag door 13 hallen zwerven, s’ avonds om half 10 weer terug met de nachttrein, donderdagochtend om half 9 weer strak, fris en fruitig op kantoor en hoofd bomvol ideeën. Het was gaaf en overweldigend. Het is ongelooflijk hoe deze beurs is uitgegroeid tot hét epicentrum van de internationale bike-industrie. De eerste drie dagen is de beurs alleen toegankelijk voor pers en vakbezoekers. De laatste dag is de publieksdag en kan iedereen naar binnen, maar reken dan op overvolle hallen.
Hot, hip & happening
Als we een héle korte samenvatting van de beurs moeten maken zeggen we dat fietsen in de toekomst nog hotter en hipper gaat worden. Zelden hebben we zoveel aandacht gezien voor design, kleuren en de aankleding met talloze accessoires die tot in details zijn uitgewerkt. Niet alleen op het gebied van de hardware maar ook als het gaat om kleding. De outfits zijn zo mooi (en functioneel) geworden dat fietspaden en mountainbike trails haast veranderen in catwalks.
Naast de vertrouwde racefiets, mountainbike (die beiden overigens nog steeds lichter worden) en doodgewone stadsfiets rukt het aantal fixies, e-bikes en transportfietsen op. Er is vrijwel geen merk meer te vinden dat geen fixie en/of e-bike in zijn collectie heeft. De fixie is pure trend en een gevoelig mode-artikel maar oh, wat zijn deze fietsen mooi. Superstrak uiterlijk, gekenmerkt door pure eenvoud. De een in een klassiek (vintage) jasje, de ander in fancy fluor of cool mat zwart. Fixies zijn de fietsen bij uitstek om geheel naar eigen smaak te tunen. Voor alle denkbare details aan deze fiets zijn losse accessoires verkrijgbaar.
Vintage is sowieso een hot item. Het aantal leren Brooks zadels, leren handvatten en zelfs het ouderwetse toe-clips pedaal met leren bandjes was niet meer te tellen. Het zorgt voor een hoog modegehalte in het fietsen waardoor (hopelijk) nog veel meer mensen zich aangetrokken zullen voelen tot dit vervoersmiddel. Ook de transportfiets – de fietsen met bagagerekken voor en/of achter variërend van klein tot supergroot – ziet er zo bizar hip uit, dat de fietsenstallingen in de steden zich echt zullen moeten gaan voorbereiden op een nog verdere uitbreiding van deze ‘brede jongens’. Je kunt de fiets met de krat voorop weigeren omdat hij teveel ruimte inneemt (zoals momenteel in diverse steden gebeurd), maar je kunt als beheerder van een fietsenstalling ook inhaken op een trend die onomkeerbaar lijkt. En gelukkig maar, want juist omdat deze fietsen zich nu steeds beter lenen voor het meenemen van (veel) spullen, die er bovendien ook nog eens knap uitzien, kiezen steeds meer mensen voor de fiets!
De e-bike lijkt zijn oubollige imago van zich af te (willen) schudden en met succes. Want ook deze trend zet onverminderd door. Doel is dat het ‘grote publiek’ er als een blok voor valt. En dat bereik je in de eerste plaats met een cool uiterlijk. Daarnaast is de zoektocht naar lichtgewicht (met name de accu’s zijn loodzwaar) gestart. Wij vonden de Cannondale E-series een van de mooiste en constateerden dat Cube met de Epo momenteel met een van de lichtste (+/- 18 kilo) op de markt komt. Ondanks dat wij als pure fietsliefhebbers niet veel op hebben met het hele e-concept, kunnen wij ons wel voorstellen dat de elektrische fiets voor veel mensen de drempel om te gaan fietsen enorm verlaagt. En dan hebben we het niet alleen over oudere mensen, maar juist over jongere mensen die bijvoorbeeld graag op de fiets naar het werk gaan maar daar niet helemaal bezweet aan willen komen.
Big wheels
Als mountainbikers pur sang volgen wij de trends in mountainbikeland uiteraard met grote belangstelling. Wat een aantal jaren (+/- 7 jaar) geleden niet lukte, is nu niet meer te stoppen; de mountainbikes met 29” wielen in plaats van 26”. De voordelen (veel meer rijcomfort, makkelijker over obstakels en meer grip) van toen zijn ook nu nog steeds de belangrijkste voordelen, maar destijds was de markt er kennelijk nog niet klaar voor. Nu dus wel en dat zien we bij vrijwel alle grote mountainbikemerken terug.
Op het gebied van onderdelen zien we de mountainbikecrank met twee tandwielbladen doorzetten. Reden is dat de cassettes achter een groter bereik bieden waardoor je effectief met dezelfde hoeveelheid versnellingen kunt blijven rijden. Dus kan er voor een blad weg en dat bespaart niet alleen gewicht maar brengt de crankarmen ook dichter bij de as (de Q-factor) waardoor je efficiënter kunt trappen.
Klik hier voor het fotoalbum van de Eurobike
Categorieën
Auteurs
Archief
Blogroll